Jak wybrać najlepszą kuwetę dla kota?

Nauczenie kota korzystania z kuwety nie jest trudne. Jest to zwierzę bardzo czyste, które szybko zrozumie, że na załatwianie własnych potrzeb przeznaczone jest w domu specjalne miejsce. Wydawać by się mogło, że zakup kuwety jest banalnie prosty, jednak na rynku dostepnych jest wiele różnych modeli – warto wcześniej sprawdzić, jaki ma szansę sprawdzić się najlepiej. Mamy do wyboru przeróżne kształty i wielkości, kuweta może być również odkryta lub zakryta.

Czym kierować się przy wyborze kuwety?

Podczas podejmowania decyzjii o zakupie kuwety, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wygodę kota. Nie powinna być zbyt mała, gdyż zwierzę nie będzie miało możliwości swobodnego poruszania się. Należy zastanowić się, czy odpowiedniejszy będzie model zaryty czy odkryty. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kuweta dla kota odkryta jest najtańsza, co z pewnością decyduje o jej popularności, ma jednak również swoje minusy:

– kot będzie wysypywał żwirek na podłogę, oznacza to więc konieczność częstego sprzątania

– odchody zwierzaka znajdują się na widoku, co jest zdecydowanie nieestetyczne

– otwarta kuweta nie jest zbyt eleganckim rozwiązaniem, może więc szpecić pomieszczenie, w którym się znajduje

Zamknięte kuwety są zdecydowanie bardziej przyjemne dla oka – można wybrać kolor, który skomponuje się z wnętrzem. Modeli na rynku jest mnóstwo, a najważniejszym plusem jest brak nieprzyjemnego widoku i zapachu. Jednak i ten pomysł ma wady. Największą jest fakt, iż kot może mieć trudności z wchodzeniem do środka – tego typu kuwety mają często zamontowane różnego rodzaju klapy, pokrywy, z których pokonaniem nasz pupil może mieć problem. Może to skutkować zniechęceniem kota i załatwianiem się poza kuwetą. Warto więc przede wszystkim sprawdzić, jakie rozwiąznie okaże się idealne dla zwierzęcia.

Gdzie ustawić kuwetę?

Kuweta powinna zostać ustawiona w miejscu, gdzie kot będzie mógł z niej w spokoju skorzystać. Często umieszczana jest w łazience, co jest dobrym rozwiązaniem, pozwalającym zapewnić zwierzęciu intymność. Kuwety zdecydowanie nie powinno się umieszczać w miejscu, gdzie panuje gwar i hałas, gdyż może to zniechęcić kota do korzystania z niej. Z pewnością nie należy ustawiać kuwety w pobliżu misek z pożywieniem i piciem zwierzaka – kot jest schludnym zwierzęciem i może nie zaakceptować takiego rozwiązania.

Wybór kuwety idealnej nie jest więc tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Najważniejszym kryterium przy zakupie powinny być preferencje kota – jeśli widzimy, że korzystanie z obecnej kuwety nie jest dla niego komfortowe i zaczyna załatwiać się w innych miejscach, należy rozważyć inny model.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *